Księstwo daje przywileje

Bez tytułu

Księstwo Piwne zostało uroczyście powołane podczas tegorocznego BeerFestu, teraz nadaje przywileje swoim obywatelom. Ma być kustoszem i strażnikiem śląskich, biesiadnych tradycji piwnych.
Pozostałe cele, jakie stawia sobie Księstwo, to docenienie mieszkańców Śląska oraz stworzenie platformy do dyskusji o potrzebach Śląska i Ślązaków. Co to oznacza w praktyce i dlaczego Księstwo powstało właśnie na Śląsku?

- Marka Tyskie nie stworzyła Księstwa Piwnego, ono istniało tu od zawsze. To, co zrobiliśmy, to jedynie zebraliśmy i nazwaliśmy piękne, śląskie tradycje biesiadowania przy piwie. Powołaliśmy Księstwo, by docenić ten wyjątkowy region, jakim jest Śląsk, oraz jego mieszkańców – wyjaśnia Aleksandra Zarychta Kuzalska, menedżer ds. PR marek w Kompanii Piwowarskiej.

Kustosz i strażnik tradycji

Śląsk to region, który wyróżnia kultura i tradycja wspólnego biesiadowania przy piwie. Piwo pije się tu praktycznie od zawsze. Dawniej warzono je w browarach królewskich, książęcych czy przyklasztornych. Do dziś w Tychach działają Tyskie Browary Książęce, które w tym roku świętują swoje 400-lecie.

Również z Tychów wywodzi się zwyczaj spożywania złocistego trunku w ogródkach piwnych. W XIX wieku przy browarze powstał park. Był on miejscem rozrywki, z własnym pawilonem muzycznym, kręgielnią i strzelnicą. Koncertowały tu orkiestry górnicze i zespoły śpiewacze. Był równocześnie miejscem spędzania czasu przy tyskim piwie, będąc pierwowzorem nowego rodzaju wyszynku: serwowania piwa w plenerze. W parku świętowano wszystkie ważne momenty w historii Browaru, m.in. 300. rocznicę jego powstania. W okresie PRL-u urządzano w nim popularne festyny.

Dziś Tyskie chce przypomnieć Ślązakom ich piękne, piwne tradycje, których nie ma w pozostałych regionach Polski. – Chcemy zabrać zwyczaje piwne i odświeżyć kulturę biesiadowania po Śląsku. Będziemy to robić poprzez lokalne media, stronę www.ksiestwopiwne.pl oraz na Facebooku – dodaje Zarychta-Kuzalska

Paszporty dla mieszkańców

Wszyscy obywatele Księstwa otrzymają Tyskie Paszporty dające specjalne prawa i przywileje. Kto nie zdążył ich odebrać podczas BeerFestu, już w najbliższych dniach może to zrobić w wybranych sklepach i lokalach gastronomicznych. Następnie paszport trzeba zarejestrować na stronie www.ksiestwopiwne.pl. Przy każdym zakupie piwa Tyskie i okazaniu paszportu sprzedawca nabija na niego punkty, które następnie można wymieniać na nagrody i gadżety. Wśród nagród są m.in. bilety do Tyskich Browarów Książęcych, bilety na Elkę, kurs sensoryczny, koszulki, bluzy oraz inne gadżety.

Księstwo pomoże budować

Zebrane w paszportach punkty zasilą także, startującą niebawem, akcję o charakterze społecznym – Dla Księstwa. W ramach tej akcji, podczas debaty, Ślązacy sami zdecydują, czego najbardziej potrzebują oni sami oraz ich region. Tyskie pomoże zrealizować wybrane pomysły.

Autor: Agora

Powrót